töltés...
Back To Top
Blog
10 tipp, hogyan maradj motivált

10 tipp, hogyan maradj motivált

2016. 12. 18. (vasárnap) 23.59 / Kategória: Blog
Olykor, ha nem megy választhatsz, hogy feladod vagy változtatsz és mész tovább. Néhány tipp. hogyan maradhatsz motivált és hogyan érhetsz el jobb eredményeket.

10 tipp,hogyan maradj motivált

 

1.Tudd, hogy mit akarsz elérni

Ez nagyon fontos! Tedd fel magadnak a kérdést, hogy mit akarsz elérni! Mi a célod?Gondold át jól és fogalmazd meg pontosan. Írd le egy papírra mind a hosszú távú céljaid, mind a rövidtávú céljaid és tedd ki egy számodra jól látható helyre.Ügyelj arra, hogy ezek reális célok legyenek! Sokan túlvállalják magukat és idő előtt feladják. Az elérhető célok segítenek magasan tartani a motivációdat és a helyes irányba terelnek.

2. Előtte – utána képek

Szeretek az edzettjeimről, de magamról is előtte – utána képeket készíteni. Nagyon jó látni képen magunkat és azt ahol jelenleg állunk a fizikumunkat illetően. Ez lesz a kiindulási alap. Ehhez képest kell fejlődni. Ha túlsúlyos vagy esetleg sovány, aki izmos akar lenni én azt mondom, hogy ne félj ezektől a képektől, mert jó lesz visszanézni rájuk később. Óriási motivációt adnak és kemény munkára ösztönöznek. Azt tanácsolom a vendégeimnek, hogy elölről, oldalról és hátulról készüljenek ezek a képek olyan ruhában, amiben jól látszik a test . Ez lehet rövidnadrág, top, atléta stb. Ha most vagy olyan formában, amire nem vagy büszke, de van régebbi fotód, ahol elégedett voltál magaddal, akkor ezt a képet tedd ki jól látható helyre a lakásban és nézd meg többször is egy nap.

3. Változtass az edzéseden

Ha mindig ugyanúgy edzel, akkor idővel hozzászoksz és nem fogsz fejlődni. A testünk egy adaptív szerkezet, amit ha nem állítunk folyamatosan kihívások elé a fejlődés megáll. Ilyenkor csak egy helyben topogunk. Igen, tudom nem lehet folyamatosan fejlődni, de sokszor a fejlődés ezért áll meg és marad el. A megszokás nagy úr szokták mondani, ami nagyon is igaz. Vizsgáld felül az edzésedet és ha kell ne félj változtatni! Használj új edzésfelosztást, új gyakorlatokat, edzésmódszereket, eszközöket.Vess be számodra új edzéstechnikákat mint p. a szuper lassú ismétlések, szuperszettek, óriássorozatok, részismétléssek, másfeles sorozatok stb. Legyél kreatív és meglátod nemcsak a tested, de az elméd is felfrissül.

4. Keress egy szakképzett, tapasztalt edzőt

Amennyiben teljesen kezdő vagy nagyon sok információra van szükséged, hiszen ez a sport nagyon összetett, épp ezért sok tanulásra és ehhez sok időre van szükséged. Képezheted magad egyedül is, ami egy nagyon jó dolog, de kellő tapasztalat hiányában nehéz lesz kiszűrnöd, hogy mi az, ami segít és mi az, ami inkább árt neked. Iszonyatos mennyiségű információ áll rendelkezésedre, amiben nem könnyű eligazodni. Ha megteheted mindenképp kérd egy szakképzett és tapasztalt edző segítségét, akitől nagyon sokat tanulhatsz és, aki elindít majd a helyes úton.

Manapság sajnos rengeteg kontár van, akik sportmúlt nélkül, nulla fizikummal egy pár hónapos gyorstalpaló kis tanfolyammal a zsebükben bohóckodnak és fogalmuk sincs a sportról. Vagy éppenséggel edzenek, de ész nélkül. Egy pár cm-rel nagyobb kar önmagában nem elég ahhoz, hogy valaki edző legyen! Ezeket messziről kerüld el még akkor is, ha a csilllagokat is leígérik az égről és alá mennek az áraknak! Szóval nem könnyű igazán tapasztalt és lelkiismeretes, kiválóan felkészült edzőt találni.

Ha már edzel egy jó ideje, akkor is hasznodra válhat egy jó edző, hiszen új szemszögből látja a dolgokat és át tud lendíteni téged a holtponton, ahol esetleg megrekedtél. Elemezni fogja az eddigi munkádat és megtalálja a hibákat, amelyek miatt megrekedtél a fejlődésben. Nagy segítségedre lehet a 3. pont megvalósításában. Folyamatosan motiválni fog és nem hagyja, hogy ellógd az edzéseket. Teljesen új lendületet ad az addigi edzéseidnek és újra fejlődni fogsz!

5.Találj egy jó edzőtársat

Tapasztalatból tudom, hogy egy jó edzőtárs nagyon sokat tud segíteni az edzéseken. Ugyanakkor sokat ronthat is, ezért nagyon jól kell megválasztani kivel edzünk. Keress olyan valakit, aki kb. hasonló adottságú és edzett, mint te és akinek persze az időbeosztása is olyan, mint a tiéd.Nem baj, ha nem vagytok egyforma erősek, de ne legyen azért olyan nagy különbség. Gondolj csak bele, hogy lábtolóztok és a társad 130 kg-mal tud tolni te pedig már 400 kg-mal. Ilyenkor nagyon energiaigényes pakolgatni a súlyokat. Egy edzőtársi viszony nagyon jó barátság is lehet, ahol akár egészséges versengés közepette lehet egymást keményebb edzésekre sarkallni. Ráadásul egy társsal több intenzitásnövelő technikát és edzésmódszert tudsz biztonságosan alkalmazni. Nem kell félned, hogy rajtad marad a súly és nem kell azon aggódni, hogy vajon lesz-e valaki a teremben, akit megkérhetsz, hogy mögéd álljon egy fekvenyomáskor. Csak olyan edzőtárssal eddz, akiben megbízol és akivel jól kijöttök! Ha irigykedik, sokszor lemondja az edzést vagy feleslegesen feltart, dumál edzés helyett/közben és ezzel téged hátráltat, akkor hajtsd el a francba! Te fejlődni akarsz nem pedig idegeskedni!

6. Eddz más időpontban

Na, ezt ugye nem mindenki tudja megvalósítani, de ha megteheted próbáld ki. Én edzettem már reggel, délelőtt, délben, délután, késő este. Mondhatom, hogy szokás kérdése az egész, de azt tudom, hogy kora reggel lábazni nekem nem volt egy hű, de jó dolog. Jobban szeretek később délután edzeni, amikor már több étkezésen túl vagyok. Ez persze erősen függ attól, ki, hogy dolgozik illetve milyen a napirendje. Sokan edzenek reggel és utána indulnak dolgozni. Ilyenkor egy reggeli edzés után felfrissülve mehetnek dolgozni és nem kell azon aggódni, hogy este vajon oda érnek-e a terembe edzeni. Kora reggeli edzés előtt figyelni kell a megfelelő alvásra és táplálkozásra (időzítés, mennyiség, összetétel) az egyéni céloktól függően. A késő esti edzésnél pedig vigyázz az edzés előtti energizálókkal máskülönben jó sokáig nem fogsz aludni.

7. Szabadtéri edzés

Jó idő esetén menj ki a természetbe és eddz a szabadban! A friss levegő és a napsütés jótékony hatással van a szervezetünkre, ami hozzájárul a jó közérzetünkhöz, ezáltal is fejlesztve egészségünket. Ha nincs olyan jó idő sem kell megijedni, de ha végképp rosszra fordul az idő még mindig bemehetsz a terembe. Ma már több helyen is találhatsz kondiparkot, atlétika pályát, lépcsőket, futó pályát, uszodát illetve egyéb sportolásra alkalmas helyet.

8. Új edzőruha

Véleményem szerint nem a ruha teszi az embert, de valljuk be, hogy mindenki szeret jól kinézni és ez alól nem kivétel az edzőterem sem. Igaz, sokan túlzásba viszik és egyfajta divatbemutatót csinálnak, ahol sokszor több a készülődés, mint a tényleges edzésmunka. Na,de a lényeg az az, hogy olyan ruhában eddz, amiben jól érzed magad és nem akadályoz az edzésben. Ha úgy érzed, hogy egy új felső vagy nadrág dob az edzéseden és szívesebben edzel benne, akkor hajrá vedd fel.Lehet jobban kiadja az alakod és ez ösztönöz téged a keményebb edzésekre, akkor miért ne vetnéd be? A cipő az, ami szerintem a legfontosabb,ha már öltözködésről beszélünk.Legyen stabil, kényelmes és mindig az adott sporthoz a legmegfelelőbb.

9. Zene

Mindannyian muzikálisak vagyunk,így fontos szerepet tölt be a zene az életünkben.Kinek jobban, kinek kevésbé,de a legtöbb napi teendőnk közben bizony zenét hallgatunk.Ez az edzőteremben is így van.Nagyon ritka ma már az olyan terem, ahol nincs zene. Na,de, hogy hol milyen zene szóljon és, hogy ki mit szeret ott már erősen megoszlanak a vélemények. Sokan inkább „fülessel” edzenek és a saját kis zenéjüket hallgatják. Én is így szoktam általában, bár az igazán nagy koncentrációt igénylő sorozatoknál kiveszem a fülemből. Nem kell méregdrága fejhallgató, hogy megfelelj a divat diktálta követelményeknek. Nem ez a lényeg. Sokkal inkább a zene! Nekem a rock és a metal zene jön be edzéseken, így én ezeket nyomatom, de ha neked más ad erőt, más motivál, akkor hallgasd azt.

10. Aktív pihenő

Nem lehet állandóan maximumon pörögni és nem is szabad. Olykor ciklizáld az edzéseidet és iktass be pihenőket. Ezt lehet többféleképpen is alkalmazni pl.1-2 napot hagysz ki, 1-2 hetet hagysz ki. Lehet teljes ún. passzív pihenő, amikor is nem mozogsz, nem sportolsz. Én jobban szeretem az aktív pihenőt, amikor edzek,de kevesebb alkalommal és visszaveszem az intenzitást is. Ilyenkor el is térhetsz az edzőteremtől és heti 2-3 alkalommal sportolhatsz mást is pl. elmehetsz úszni, biciklizni, kosárlabdázni stb. A lényeg, hogy szakadj ki kicsit az edzőterem világából és pihenj. Jót fog tenni és újult erővel térhetsz vissza az edzéseidhez.Egy túlhajtott, fáradt szervezet nem fog jól teljesíteni és előbb vagy utóbb túledzés lesz belőle, ami egy igazi motivációgyilkos dolog.

 

Itt most csak 10 tippet vázoltam fel a motiváció fenntartásához, ami persze nem azt jelenti, hogy csak ennyi van. Sok dologból nyerhetünk motivációt, ami tovább hajt minket.Találd meg te is azt, ami a legjobban beindít és nem engedi, hogy megelégedj átlagos eredményekkel!

 

 

 

 

Blog kategóriák

Legújabb bejegyzések

Guggolás vs. rogyasztás
2020. 12. 31. (csütörtök)
3 ok miért nehéz a makacs testzsírt elégetni
2020. 12. 31. (csütörtök)
Miért vagy még mindig éhes?
2020. 12. 31. (csütörtök)