töltés...
Back To Top
Blog
4 mód, hogy elkerüld a sérüléseket

4 mód, hogy elkerüld a sérüléseket

2017. 01. 15. (vasárnap) 00.33 / Kategória: Blog
Hogyan kerülheted el a sérüléseket és lehetsz egészséges hosszútávon.

4mód, hogy elkerüld a sérüléseket

1. Bemelegítés

Azt hiszem a bemelegítés fontosságát nem kell kihangsúlyoznom,de mégis megteszem,mert nagyon sokan legyintenek rá vagy ha csinálják, akkor sem jól.Erről a témáról már olvashattál itt tőlem,de ha esetleg nem,akkor itt megteheted:

http://kapusilaci.eu/blog-a-bemelegites

 

2. Hallgass a testedre

Ez egy nagyon fotnos dolog, amit inkább a több tapasztalattal rendelkezők fogadnak meg és azok, aki esetleg már túl vannak 1-2 sérülésen. Akármilyen jól is melegítesz be és akármilyen jól is csinálod a gyakorlatokat a sérülés lehetősége fennáll vagy ahogy szoktam mondani „benne van a pakliban” . Éppen ezért is kell nagyon odafigyelned a tested jelzéseire, mert legtöbbször a sérüléseknek igenis vannak előjelei és hajlamosító tényezői, mint pl. :

  • erősebb fájdalom
  • fáradtság
  • túledzettség
  • kialvatlanság

 

  • bemelegítés hiánya
  • extrém terhelés
  • helytelen végrehajtás
  • helytelen táplálkozás
  • dehidratáltság

 

3. Helyes végrehajtás

Erőt fejleszteni és izmot építeni nem könnyű dolog és nem is megy olyan gyorsan, mint azt sokan hinnék. Ez inkább maraton, mint sprint. Tanulj sokat és tanuld meg szeretni azt az utat és folyamatot, ami az erősebb fizikumhoz vezet majd. Vannak dolgok, amiket nem siettethetsz. Figyelj oda! Kontrolláld a súlyt, a mozdulatot és eddz ésszel ne csak erővel! Hallgass a testedre, ne ostorozz fáradt lovat! Maradj egészséges és sokáig élvezheted az edzéseket.

 

4. Regeneráció

Legalább olyan nagy figyelmet fordíts rá, mint magára az edzésre. Ha ezt nem teszed és félvállról veszed, akkor nemcsak a fejlődésed szabotálod, de a sérülések veszélye is nagyobb lesz. Minden olyan eszközt, módszert, eljárást ide sorolunk, ami elősegíti az edzéshez való alkalmazkodási folyamatot. Lehet aktív és passzív regeneráció.

Aktív: kiegészító sport, nyújtás stb.

Passzív: szauna, termál, masszázs, SMR henger stb.

Nemcsak a testnek, de a szellemnek is szüksége van a megfelelő regenerálódásra. Az aktív szellemi regenerációhoz sorolhatjuk a különféle meditációt, jógát, stresszoldó technikákat, autogén tréninget. Ezt az utóbbit volt szerencsém kipróbálni egyetemi tanulmányaim során és nem hittem volna, hogy működik, de 15-20 perces AT után annyira felfrissültem, hogy magam is meglepődtem rajta! Ehhez a technikához viszont szakember szükséges, hogy megtanuld és elsajátítsd!!

A passzív szellemi regeneráció az alvás, ami szerintem a legfontosabb! Minden nap legalább 8 óra megfelelő minőségű alvásra van szüksége a szervezetnek. Ez az ideális. Vannak, akik jól működnek ennél kevesebbel is, de ha lehetőség van rá aludjunk minél többet.

Az idegrendszeri regeneráció az alap, hogy megfelelően regenerálódj, elkerüld a túledzést és a kiégést.

 

5. Minőségi táplálkozás

Óriási jelentősége van a regenerációban a kiegyensúlyozott táplálkozásnak! A lehető legfontosabb aspektus a sérülések elkerülésében, hogy megfelelően hidratált legyél és a megfelelő minőségű és mennyiségű táplálékkal lásd el a tested. A gyakran hangoztatott  "Az vagy, amit megeszel” közhely valóban igaz, még ha nem is szó szerint kell érteni. Egy versenyautót sem tankolhatsz vacak üzemenyaggal azt várva,hogy csúcsteljesítménnyel fog menni! Ha a testednek sem adod meg a szükséges tápanyagokat, ásványi anyagokat, nyomelemeket, akkor ne várd, hogy megfelelően fog működni! Étkezz kiegyensúlyozottan a céljaidnak megfelelően és vegyél magadhoz minőségi táplálékot, a vacak kajákat meg hagyd meg azoknak, akiknek nem számít mit tömnek magukba.

Sérülésmentes edzéseket kívánok!

 

 

Blog kategóriák

Legújabb bejegyzések

Guggolás vs. rogyasztás
2020. 12. 31. (csütörtök)
3 ok miért nehéz a makacs testzsírt elégetni
2020. 12. 31. (csütörtök)
Miért vagy még mindig éhes?
2020. 12. 31. (csütörtök)