töltés...
Back To Top
Blog
Hogyan gyengíti a csontokat a kóla?

Hogyan gyengíti a csontokat a kóla?

2016. 04. 23. (szombat) 01.26 / Kategória: Blog
Te is erős csontokat szeretnél? Fogyassz kalciumban és D-vitaminban gazdag ételeket, sportolj rendszeresen és kerüld a szénsavas üdítők túlzott fogyasztását!

Miért ne igyunk rendszeresen kólát?

 Az utóbbi évtizedekben a szénsavas üdítőitalok fogyasztásának előretörése háttérbe szorította számos, korábban kedvelt ital fogyasztását-mint például amilyen a tej. Nem véletlenül hívják fel a figyelmet manapság a tejivás fontosságára különböző kampányokkal. Sajnos ez még mindig elmaradt a rengeteg cukros üdítőt népszerűsítő médiakampányokkal szemben. A tanulmányok a fogyasztási szokások megváltozásával párhuzamosan támasztották alá a szénsavas italok és a gyengülő csontok közötti összefüggést.

A legnagyobb veszélynek a gyerekek vannak kitéve, hiszen azok a gyerekek, akik nem fogyasztanak elegendő kalciumtartalmú táplálékot és nem sportolnak rendszeresen sokkal nagyobb valószínűséggel fognak csontritkulástól és csonttöréstől szenvedni idős korukban.

 

 

A kóla csontokat gyengítő hatása

A csontok állományát egész életünkön át fel-és leépítő folyamatok alakítják. Nagyjából 25 éves korunkig gyarapszik a csontszövet ilyenkor beszélhetünk a csonttömeg csúcsértékéről. 30 éves kor felett a csontsűrűség csökkenni kezd, azaz a csontok ásványianyag tartalma veszteséget szenved, a csontok összetétele megváltozik. Évi 3-5 %-os csontsűrűség csökkenés élettanilag még normálisnak mondható, de ha ennél nagyobb a veszteség, akkor csontritkulás diagnosztizálható.

A kalcium felszívódásában fontos szerepe van a D-vitaminnak továbbá befolyásolja a mellékpajzsmirigy parathormonja, illetve a nemi hormonok is.

A túlzott kóla fogyasztás negatívan befolyásolja a csontok sűrűségét különösen a nők esetében. Az eredmények szerint a diétás és koffeinmentes kólák egyaránt csökkentik a nők csontállományát. A csontok ásványsűrűsége a naponta többször nagyobb mennyiségben (1-1,5 l ) kólát fogyasztó nőknél 3-5 %-kal volt alacsonyabb, mint azoknál, akik csak alkalomszerűen itták ezt az üdítőt-ekkora különbség pedig már a csonttörés nagyobb kockázatát is magában hordozza.

A csontsűrűség csökkenéséért a kólában lévő foszforsav a felelős. A foszforsav a vér pH-ját savas irányba tolja el, ennek ellensúlyozására a szervezet kalciumot von el a csontokból és a véráramba juttatja. A foszforsav felesleges mennyisége megköti a bélben a kalciumot, amely így nem tud felszívódni továbbá a kalcium-anyagcserét szabályozó paratireoid hormon szintjére is negatívan hat. A csontkárosító hatás szempontjából nincs különbség a cukormentes és a „hagyományos” kóla között ugyanis mindkettő tartalmaz foszforsavat.

Néhány érdekesség a kóláról

  • 1 liter kóla kb. 32 kockacukorral ér fel, de a cukormentes kóla is legalább a fele mennyiséget tartalmazza
  • oldja a lerakódott rozsdát
  • eltávolítja az olajfoltot és a vízkövet
  • megtisztítja a leégett serpenyőket
  • wc tisztításhoz is alkalmas
  • tisztítja az autó akkumulátor termináljait

Mit is tartalmaz a kóla?

  • E150 d élelmiszerszínezék ammónium-szulfát
  • E 211 nátrium.benzoát
  • E 330 citromsav
  • E 338 ortofoszforsav
  • E 950 aceszulfám-kálium
  • E 951 aszpartám cukorhelyettesítő
  • E 952 nátrium-ciklamát cukorhelyettesítő

Különféle aromák

Láthatjuk, hogy a kólának több területen is tapasztalható hasznos tulajdonsága van, de az egészségünk megóvása érdekében szomjúságunk oltására válasszunk inkább szénsavmentes ásványvizet. Nem dől össze a világ, ha időnként valaki kólát iszik, de a túlzott és rendszeres fogyasztása hosszútávon számos egészségkárosító hatással bír, így nem ajánlom! És ne felejtsük el, hogy nemcsak káros, de drága is!

Blog kategóriák

Legújabb bejegyzések

Guggolás vs. rogyasztás
2020. 12. 31. (csütörtök)
3 ok miért nehéz a makacs testzsírt elégetni
2020. 12. 31. (csütörtök)
Miért vagy még mindig éhes?
2020. 12. 31. (csütörtök)