töltés...
Back To Top
Blog
Sprintelj az izmos és szálkás hasért!

Sprintelj az izmos és szálkás hasért!

2017. 02. 09. (csütörtök) 21.13 / Kategória: Blog
Mivel sprinterként versenyeztem éveken át, így tapasztalatból tudom,hogy a sprintelés milyen hasznos az izmos és szálkás has elérésében. Hogy miért? Megtudhatod ebből a cikkemből!

Sprintelj az izmos és szálkás hasért!

A hasizmok edzése nem egy bonyolult dolog, mégis sokan elhanyagolják vagy ha csinálják, akkor is rosszul. Egy jó hasedzés intenzív, rövid és változatos, mivel nagyon sokféle gyakorlattal lehet edzeni. Sok olyan mozgásforma is van, ahol keményen dolgoznak a hasizmaink, ami szinte fel sem tűnik. Maximum másnap csodálkozunk, hogy mitől van izomlázunk. Ilyen mozgás a sprintelés vagyis a rövidtávfutás.

Ez a robbanékony mozgásforma kemény munkára készteti a törzsünket nemcsak a farizmainkat és végtagjainkat. Mivel az egész test keményen dolgozik, így rengeteg kalóriát éget a szervezet rövid idő alatt! Az erős törzs minden sport alapja, ezért a hasizmok és a mélyhátizmok erőssége alapvető fontosságú a sérülések megelőzése és a teljesítmény növelése érdekében.

Ahelyett, hogy alacsony intenzitással körbe-körbe futnál egy futópályán próbáld ki a sprinteket! A hosszútávfutásnak is megvannak a maga előnyei, de most nem erről lesz szó, hanem, hogy miért hasznosak a sprintek.

Zsírégetés

A nagy intenzitású sprintek (nem kocogás) felpörgetik a nyugalmi anyagcserét és sokkal több kalóriát égetnek rövidebb idő alatt, mint az egyenletes intenzitású aerob edzések. Minden módszer működhet attól függően hogyan alkalmazzuk őket. Szóval, a nagyintenzitású sprintek alkalmazása utána a szervezet még nyugalmi állapotban is több oxigént fog felhasználni. Ezt a jelenséget EPOC-nak nevezzük, ami edzés utáni emelkedett oxigénfogyasztást jelent (Excess Post-exercise Consumption). Minél intenzívebb az edzés, annál nagyobb az EPOC! A gyors összehúzódásra képes rostokat fogod rövid idő alatt kemény munkára, ami ugye több kalória elégetését jelenti. Ne lazsálj, tedd oda magad keményen! Rövidebb idő alatt kész vagy és a felpörgött anyagcsere miatt nagyobb lesz a zsírégetés. Ráadásul az izomtömeget sem fogja felemészteni ez a fajta edzés, amire a hosszútávfutásnál elég nagy az esély! Nézz csak meg egy hosszútávfutót és egy sprintert! A látvány magáért beszél!

Változatosság

A sprintekre a legjobb lehetőség a szabadban van. Személy szerint nem szeretem a teremben gépen végzett sprinteket. Ha csak teheted menj ki a szabadba futni. A legjobb ha atlétikapályán futsz!Sokféleképpen lehet beiktatni a rövidtávokat a futóedzéseinkbe pl. fartlek jelleggel, ami annyit tesz, hogy sprinteket, gyors beleváltásokat, résztáv típusú gyorsításokat ötvözünk aerob jellegú folyamatos futással és/vagy aktív pihenő szakaszokkal pl. dzsogolással, sétával. Ez egyaránt igénybe veszi az anaerob és az aerob energiaszolgáltató rendszert.

A sprinteket be lehet iktatni szórakoztató, játékos formában is. Pl. különféle sorversenyek és játékos feladatok, sporteszközök bevonásával.Vonj be társat és versenyezzetek, érezzétek jól magatokat. Legyél kreatív!

Hasznos tippek

  • Mindig alaposan melegíts be! Ez nagyon fontos, ha nem akarsz megsérülni! Kezdj mérsékelt nyújtóhatású gyakorlatokkal majd folytasd könnyed kocogással és gimnasztikai gyakorlatokkal. Készítsd fel a tested a munkára!
  • Légy óvatos! Idő kell a szervezetednek amíg hozzászokik az intenzív mozgáshoz.
  • Öltözz olyan ruhába, ami nem zavar futás közben és az aktuális időjárásnak megfelelő.
  • Viselj futócipőt!! Ne egy kitaposott,régi tornacipőben fuss! Ne a márka és a kinézet legyen az első, hanem az, hogy a lábadnak tökéletes legyen a cipő,ami így nagymértékben csökkenti a sérülésveszélyt.
  • Ne fuss ismeretlen, egyenetlen talajon! Sprintelésre alkalmatlan a játszótér melletti göröngyös mező. Gondolom nem akarod, hogy kimenjen a bokád vagy hasra esve összetörd magad.
  • Edzés előtt ne zabáld tele magad! A diszkomfort érzés miatt nem fogsz tudni rendesen futni.
  • Figyelj a helyes testtartásra és a lábaid és karjaid közötti összhangra!
  • Edzés után vezess le és ne ülj le egyből! Soha ne hagyd ki a nyújtást!

 

 

 

 

Blog kategóriák

Legújabb bejegyzések

Guggolás vs. rogyasztás
2020. 12. 31. (csütörtök)
3 ok miért nehéz a makacs testzsírt elégetni
2020. 12. 31. (csütörtök)
Miért vagy még mindig éhes?
2020. 12. 31. (csütörtök)