töltés...
Back To Top
Blog
Szuperszett. Az intenzitásnövelő technika

Szuperszett. Az intenzitásnövelő technika

2019. 03. 24. (vasárnap) 20.15 / Kategória: Blog


A régóta jól működő módszer ugyan széles körben elterjedt, de mégis azt tapasztalom, hogy nagyon sokan teljesen rosszul alkalmazzák. Vagy az információhiány miatt vagy "áldozatul" estek egy kontárnak, aki minden szakmaiságot és értelmet mellőzve össze- vissza párosítgat gyakorlatokat. Nos, tudjuk semmi nincs kőbe vésve, de az alábbi kis írásom talán rávilágít arra, hogyan is kéne összerakni egy szuperszettekre alapuló edzést. Égnek áll a hajam amikor azt látom, hogy összeraknak egy ülő vádlit tolódzkodással vagy tárogatást lábtolással csak azért mert épp azokon a gépeken nem dolgozik senki, aztán jó lesz az úgy! Az eszem megáll... El lehet benne fáradni? Igen! Fejlődsz tőle? Nem igazán! A nagyobb teljesítménynek nem az az alapja, hogy ész nélkül össze párosítok mindent, ami az eszembe jut éppen!

A szuperszett egy rendkívül hatékony intenzitásnövelő edzéstechnika, melynek során 2 gyakorlatot párosítunk össze minimális vagy éppen nulla pihenővel. Általában az agonista és antagonista izmok párosításán alapuló szuperszetteket használják a legtöbben. A mozgásban résztvevő elsődleges izmot nevezzük agonistának, míg az ellentétesen ható izmot antagonistának. Amikor az agonista izom a mozgás kivitelezése során összehúzódik, az antagonista izom ellazul. Pl. remekül párosítható izomcsoportok erre a módszerre a mell - hát, tricepsz - bicepsz, combfeszítő - combhajlító stb.

Agonista - antagonista párosításon kívül lehet még a szuperszett :

  • Előfárasztásos : ilyenkor egy egyízületes gyakorlat elvégzése után egyből egy többízületes gyakorlattal folytatjuk a munkát. Pl.: oldalemelés után mellről nyomást végzünk.
  • Utófárasztásos : itt egy alapgyakorlattal kezdünk majd elfáradás után az adott izmot megcélzó izolációs gyakorlattal dolgozunk tovább. Pl.: tolódzkodás után tricepsznyújtás

A szuperszett előnyei:

  • Fokozható a munkában résztvevő motoros egységek aktivációja
  • Csökkenti a kifáradás ütemét
  • Megduplázza az időegységre jutó munkát. Tehát rövidebb idő alatt több munkát végezhetünk el.
  • Fokozhatjuk az edzésterhelést és a növekedési stimulációt

Amint említettem már semmi nincs kőbe vésve, de vannak nagyon jól működő dolgok, amiket érdemes követni, mert működnek! Ha össze- vissza ugrálsz egyik gépről a másikra és azt sem tudod mit miért csinálsz vagy csináltatnak veled ki fogsz fáradni, de messze menőkig nem fogsz úgy fejlődni, mintha egy jól felépített edzésprogram szerint edzenél! 

Eddz okosan és keményen!

Blog kategóriák

Legújabb bejegyzések

Guggolás vs. rogyasztás
2020. 12. 31. (csütörtök)
3 ok miért nehéz a makacs testzsírt elégetni
2020. 12. 31. (csütörtök)
Miért vagy még mindig éhes?
2020. 12. 31. (csütörtök)