töltés...
Back To Top
Blog
6 tévhit nőknek az erősítő edzésekről

6 tévhit nőknek az erősítő edzésekről

2016. 12. 14. (szerda) 01.31 / Kategória: Blog
Érdekel milyen gyakori hibákat követnek el nők a súlyzós edzések során? Vagy, hogy milyen tévhitek élnek a köztudatban?Ha,a válasz igen, akkor ez a cikk neked szól!

6 tévhit nőknek az erősítő edzésekről

 

1.Túl izmos leszek

Ezért ezt írom első pontnak,mert ez a félelem még mindig sokszor hangzik el, pedig abszolút nem igaz. Nyilván, aki erőemelésben, súlyemelésben, nehéz atlétikában illetve más komolyabb erőt igénylő sportokban versenyez, annak a nagyobb erő és izomzat fejlesztése előnyös. De, most nem róluk lesz szó, hanem azokról a hölgyekről, akik a fittségük, egészségük és nem utolsó sorban a kinézetük miatt járnak el az edzőterembe edzeni.

A női szervezetben ugyanúgy jelen van a tesztoszteron hormon, mint bennünk férfiakban. És most jön a lényeg: sokkal kisebb mennyiségben!! Sokszor elmagyaráztam már, de leírom itt is, hogy attól még, hogy fokozatosan túlterheled az izmaidat (és nem elégszel meg a 2 kg-os kis rózsaszín súlyzók emelgetésével) nem leszel izomszörnyeteg. Izmot építeni nem olyan könnyű,mint azt sokan hiszik. Sőt, nagyon is meg kell dolgozni érte! Nem úgy van az, hogy edzek kicsit és máris „túl izmos” leszek! Amúgy meg nem kell félni az izmoktól, hiszen tőlük lesz szép formás tested.

2. Előbb lefogyok utána majd erősítek

Na, hogy ebben mi a logika azt soha nem értettem.Talán az lehet mögötte, hogy ha valaki túlsúllyal rendelkezik úgy hiszi, ha súlyzózni fog, akkor vastagabb lesz és nem kisebb. Emiatt órákon át nyüstöli a taposógépet és max. 1-2 gépes gyakorlatot végez nagyon alacsony intenzitással a súlyzós gyakorlatokat elkerülve. Mi történik így? Elképzelhető, hogy fogyni fog,de a teste puha marad és sokkal kevesebbet fog leadni, mintha súlyzós edzéseket is végzett volna. Ráadásul ne felejtsük el, hogy a megnövelt sovány izomtömeg (és itt nem óriási izomtömegről beszélek) fenntartása sokkal több kalóriát éget egész nap, ezáltal is növelve az alapnyagcserénket.

A fogyni kívánő női vendégeim mindig végeznek progresszív súlyzós edzéseket és nemhogy vastagabbak lennének,de sokkal karcsúbbak, csinosabbak, nőiesen izmosabbak lesznek! Csak „kardiózni” (divatos kifejezés) a csinosabb, erősebb és egészségesebb testért óriási tévedés!

A „mikor kezdjem el a súlyzós edzést” kérdésre a válasz: MA!  :-)

3. A súlyzós edzés túl sok időt vesz el

Már miért venne el túl sok időt? Na, persze ha minden gépre rámész többször is és a szüneteket facebookos chateléssel vagy beszélgetéssel töltöd, akkor persze, hogy sok idődet el fogja venni.Te ne ess ebbe a hibába! Az idő pénz ahogy szoktuk mondani. Munka, család, magánélet mellett nincs időd órák hosszat a teremben lenni. Nem is kell. Alapos bemelegítés után akár már 30-45 perc alatt is nagyon jó kis intenzív edzést lehet végezni. Alkalmazz intenzitásnövelő technikákat: szuperszettek, triszettek, óriássorozatok, köredzések, tabata (nem kezdőknek való) stb. Ha nincs időd terembe járni, akár otthon is edzhetsz. Már heti 2-3 alkalom is nagyon sokat segít. Nem kell minden nap órákat eltöltened a teremben.

4. Túl sok eszköz kell hozzá

Nem, ez sem igaz. A termekben már nagyon sokféle gépet találhatsz. Gyakran már túl sok is, ami megzavarhat, főleg ha kezdő vagy és nincs még elég rutinod a helyes edzésterv kialakításához. Alapvetően az alapgyakorlatokra összepontosíts és kevésbé a gépekre. Erőkeret és/vagy guggoló állvány, rúd, kézisúlyzók, állítható pad, fitball, medicinlabda és máris remek edzést végezhetsz. Ha pl. csak egy guggolóállvány és egy rúd + tárcsák állnak a rendelkezésedre már nyerő vagy. Ne ess kétségbe, ha nincs minden izomcsoportra 8 féle izolációs gép! Az alapok elsajátítása a lényeg. Ha meg egy kiválóan felszerelt teremben edzel, akkor még jobb!

Mi van akkor ha te otthon edzel? Nos, ekkor sincs gond. Kialakíthatsz magadnak egy saját kis edzőtermet is pár eszközzel. Amennyiben erre nincs lehetőséged, akkor is edzhetsz otthon. Mire lesz szükséged? Egy nem túl nagy helyre és néhány könnyen beszerezhető eszközre. Pár kézisúlyzó, fitball, haskerék, kettlebel, ugrálókötél, RIP 60 stb.

5. Nem biztonságos

Ez sem igaz! Akármilyen edzést végzel apróbb sérülések előfordulhatnak.Ez benne van a pakliban. Ettől sem kell megijedni. Azt, hogy a súlyzős edzés nem biztonságos főleg olyanok mondják, akik nem értenek hozzá, lusták rendesen edzeni vagy már sérültek meg a saját hülyeségük folytán. Sokszor a kontárok (pár hónapos okj-s „edzők” ) terjesztenek ilyen hülyeséget, mert ugye nekik sokkal egyszerűbb rátenni a gépekre a vendégeket és egyszerre akár 4-5 emberrel „foglalkozni”. Na, de ez egy másik cikk témája lesz. Szóval, vannak bizonyos szabályok, amiket be kell tartanod ahhoz, hogy biztonságosan, sérülésmentesen tudj edzeni.

  • Mindig alaposan melegíts be
  • tanuld meg a gyakorlatok helyes végrehajtását
  • figyelj a helyes testtartásra
  • ésszerűen válaszd meg a súlyokat
  • ne vállald túl magad
  • ne ostorozz fáradt lovat
  • ellenőrizd az eszközök állapotát
  • figyelj a környezetedre
  • betegen ne eddz,inkább pihenj
  • nyújts rendszeresen
  • fordíts időt a regenerálódásra

Apróbb sérülések, horzsolások, húzódások persze még így is előfordulhatnak, de ezek nem szoktak komolyak lenni. Szabadsúlyokkal edzeni mindig nagyobb koncentrációt igényel, mint gépeken edzeni, ugyanis a gépekkel ellentétben itt nincs vezetett mozgáspálya. Itt neked kell irányítanod és nagyon odafigyelned. Egy guggolás, felhúzás, evezés során nem kalandozhatsz el, nem agyalhatsz a számlákon vagy a napi teendőkön.Teljes koncentráció kell! Ha nem figyelsz megsérülhetsz. Mondjuk ez a gépeken esetén is igaz lehet. Válassz megfelelő gyakorlatokat, tanuld meg a helyes végrehajtásukat, koncentrálj és válj bennük erősebbé! Figyelj oda, hogy arányosan fejleszd a tested, hogy ezzel is minimalizáld a sérülések kockázatát!

6. Izomláz nélkül nem ér semmit

A legtöbb ember akkor nyugodt, ha az edzés másnapján vagy utána napokig kemény izomláza van. Ezzel azonosítja a fejlődést. Ez nem feltétlen van így. Az izomláz nem egyenlő a fejlődéssel.Természetesen a legtöbb esetben izomlázunk lesz egy kemény edzés után, de nem minden esetben. Ez sok tényezőtől is függhet: edzettségi szint, intenzitás, terhelés nagysága, volumen stb. Én igazán hiszek a nagyon intenzív edzésben, de nem kell mindig minden edzésen „meghalni”, hogy jó eredményeket érjünk el. Az edzést meg kell tervezni, a terhelést és a gyakorlatokat, technikákat megfelelő rendszerben használni és okosan felépíteni az egészet. Nem lehet és nem is tanácsos állandóan „húzni a gázt” .Vannak kifejezetten olyan edzésprogramok, amik nem okoznak izomlázat, nagyon egyszerűek és mégis kiválóan működnek. Rengeteg lehetőség áll rendelkezésünkre. Én is folyamatosan tanulok új dolgokat, pedig már elég rég óta edzek és dolgozok edzőként. Épp ez benne a szép, hogy soha nem unalmas.

 

Remélem hasznosnak találtad ezt a kis cikket és tudtam segíteni neked ezen tévhitek megcáfolásával! Eredményes, intenzív edzéseket kívánok!

 

 

Blog kategóriák

Legújabb bejegyzések

Guggolás vs. rogyasztás
2020. 12. 31. (csütörtök)
3 ok miért nehéz a makacs testzsírt elégetni
2020. 12. 31. (csütörtök)
Miért vagy még mindig éhes?
2020. 12. 31. (csütörtök)