töltés...
Back To Top
Blog
Hasznosak a 30 napos kihívások ?

Hasznosak a 30 napos kihívások ?

2017. 10. 26. (csütörtök) 00.03 / Kategória: Blog
Van-e értelme ezeknek a különféle 30 napos kihívásoknak? Hasznos vagy csak egy múló divathóbort?

Mostanában már nem annyira sűrűn, de régebben elég gyakran találkozhattunk ilyen-olyan kihívásokkal, amelyek bizonyos testrészek fejlesztésére irányultak vagy egy adott gyakorlatot céloztak meg pl. „30 napos lapos has kihívás” vagy „30 napos plank kihívás” stb. Nem telt el úgy nap, hogy ne futottam volna bele ezekbe a kihívásokba a közösségi oldalakon.Volt itt minden kérem szépen guggolás, fekvőtámasz, felülés és ki tudja még mi minden. Joggal merülhet fel a kérdés, hogy van-e ezeknek bármilyen érdemi hasznuk vagy csak egyszerű divathóbortként tekintsünk rájuk?

Szerintem egyszerű divathóbort és úgy hülyeség ahogy van. Na, de nézzük meg, hogy miért gondolom így és, hogy milyen hiányosságokat, hibákat vélek felfedezni egy ilyen programban.

1.Teljesen kezdő vagy

Amennyiben így van és teljesen edzetlen vagy, akkor hirtelen beleugrasz egy ismerősöd, barátod által küldött ilyen kihívásba és azt gondolod, hogy húú,de jó lesz ez most nekem. Hát nagyon nem!Gondolj csak bele, hogy nem vagy hozzászokva a mozgáshoz, valószínűleg rendelkezel egy kis túlsúllyal is. Egy hirtelen elkezdett testedzés egy mozgásszegény életmóddal bíró személy esetén megnöveli az esetleges sérülések kockázatát.Ráadásul nem személyreszabott és sokszor túl gyorsan emelkedik a terhelés ezekben a programokban, amit nehéz követni különösen egy teljesen kezdő esetében.

2. Helytelen végrehajtás

Ha van is gyakorlatleírás az nem mindig pontos és/vagy már alapból feltételez bizonyos szintű jártasságot a gyakorlattal kapcsolatban. Sokszor egy kezdőnek nem elég egyszer vagy kétszer látni egy gyakorlatot, hogy kellően el tudja azt sajátítani. Ehhez több magyarázatra és gyakorlásra van szükség. Egy egyszerű, alapvető mozdulatot is nagyon sokan nem tudnak egyből helyesen végrehajtani. Ezzel nincs is gond, mert mindenki volt kezdő, de fontos, hogy a helytelen technika korrigálásra kerüljön. Ez otthon egyedül végezve nem biztosított. A kezdők nem mindig ott érzik a gyakorlatot ahol azt kéne és mivel nincs meg a kellő testtudat, izomérzet és a helyes testtartás sem biztos,így könnyű elrontani a gyakorlatot.

3. Aránytalanság

Általában ezek a kihívások egy testrészre irányulnak, ami aránytalansághoz vezet!Pl. A has edzésénél említést sem tesz a mélyhátizomok fejlesztéséről vagy a guggolásnál a combfeszítő és farizom fejlesztése mellett nem foglalkozik a combhajlítók erősítésével. Egy hónapon keresztül mindig csak ugyanarra az izomcsoportodra, izomcsoportjaidra fogsz edzeni, ami nem túl okos dolog. Az aránytalanul fejlesztett izomzat idővel sérülésekhez vezethet.Gonduljunk csak bele, hogy egy erős combfeszítő és farizom gyenge combhajlítóval párosulva komoly veszélyeket hord magában. Az antagonista izomok arányos fejlesztése alapvető fontosságú egy jól összerakott edzésprogramban!

4. Regeneráció

A 30 nap alatt szinte minden egymást követő nap, esetleg olykor 1-1 nap pihenővel ugyanazt a testrészt fogod terhelni egyre növekvő terheléssel. Pl. guggolás estén első nap 50 guggolás utána 55 majd 60 és így tovább. Egy kezdő esetében ez hatalmas ostobaság. Nem is fog tudni megcsinálni első nap ennyi ismétlést vagy ha igen nagyon erős izomláza lesz. És akkor erre jön rá naponta 5 ismétléssel több. Ekkora terhelés mellett nem fog tudni megfelelően regenerálódni, amely fájdalomhoz majd a program feladásához vezethet, de rosszabb esetben sérülés is kialakulhat.Egyszerűen túl nagy terhelést jelent ez a szervezetnek és nem képes ilyen gyorsan regenerálódni.

5. Helytelen táplálkozás

Önmagában az edzés még nem jelent garanciát a fejlődésre! Ehhez oda kell figyelni a táplálkozásunkra is akár fogyás, akár izomépítés a cél. Ha erre nem fordítunk kellő figyelmet, akkor a fejlődés is elmarad a várttól! A testünket nemcsak az edzés előtt és után kell minőségi táplálékkal ellátni, hanem egész nap. Az edzés megfelelő táplálkozás nélkül nem sokat ér. Ezen a ponton is nagyon sokan elcsúsznak, mert nem veszik komolyan ezt.

6. Túlzó ígéret majd csalódás

Mennyi időre szól egy ilyen „csodaprogram” ? 30 napra,igaz? Mit lehet elérni ennyi idő alatt egy kezdőnek? Talán észre fog venni magán valamit, ha egyáltalán végig bírja csinálni és nem adja fel pár nap után. Mert valljuk be, hogy erre elég nagy az esély, hiszen az aránytalan túlterhelés és a regeneráció hiánya miatt sokan feladják az ilyen kihívásokat.Tegyük fel, hogy végigcsinál egy ilyen programot. Utána mi történik? Nem hiszem ,hogy sokan fogják azt mondani, hogy na, akkor mától sportolni fogunk keményen. Sokkal valószínűbb, hogy a prgoram letelte után visszatérnek az édes semmittevéshez. Hogy miért? Mert túl sok volt ez nekik, csalódnak és hibásan azt feltételezik,hogy ilyen a sport. Háát pedig nem ilyen. Fokozatosan kell elkezdeni a sportolást és nem ilyen hirtelen leterhelni a szervezetet! A feszes izomzatot,a lacsony testzsírszázalékot nem 1 hónap alatt kell elérni és valljuk be nem is lehet! Ehhez jóval több idő és munka kell!

Ezek a kihívások szerintem nem kezdőknek valók, akik a barátok unszolására egymással versengve ugranak bele. A legtöbbször egy általános programot vázolnak fel, ami finoman szólva némi kívánnivalót hagy maga után szakmai szemmel nézve. A testet egészként kell kezelni és nem kiragadni belőle egy-egy testrészt a többit meg elhanyagolni! Senkit nem láttam még, aki ilyennel ért volna el szexi, lapos hasat vagy kemény combot, feneket.Viszont, aki nem teljesen kezdő és már ismeri a helyes végrehajtást az megpróbálkozhat vele, de nagy eredményekre ne számítson!

Blog kategóriák

Legújabb bejegyzések

Guggolás vs. rogyasztás
2020. 12. 31. (csütörtök)
3 ok miért nehéz a makacs testzsírt elégetni
2020. 12. 31. (csütörtök)
Miért vagy még mindig éhes?
2020. 12. 31. (csütörtök)