töltés...
Back To Top
Blog
"Kondizás" a középiskolás tesiórákon

"Kondizás" a középiskolás tesiórákon

2020. 05. 21. (csütörtök) 13.57 / Kategória: Blog
Hogy néz ki egy átlagos tesióra, amikor nem futás, foci, torna, játék stb. van, hanem erősítés, "kondizás" ?

Mi anno gimnáziumban lementünk a suli konditermébe, ahol a tanár elmondta, hogy mit kell csinálni, melyik gépen mennyit kell teljesíteni aztán ment mindenki körbe-körbe, mint a mérgezett egér. 1996-ban kezdtem a gimnáziumot és akkor már a sportolói pályafutásomat nem atlétaként, hanem testépítőként képzeltem el. A sulinak nagyon ütött-kopott és viszonylag kicsi konditerme volt, ami engem abszolút nem zavart.

A megfelelő felszerelés hiánya már annál inkább, de nem izgattam magam emiatt, hiszen délutánonként úgyis mentem edzeni a Dávid Testépítő Klubba, ami Debrecen akkori legjobb terme volt. Ami viszont zavaró volt, hogy a tanár abszolút nem értett az ilyen jellegű edzéshez, de még alapszinten sem, ráadásul egy alkoholista bunkó volt, de ez már egy másik történet.. Szóval, egyik gépről mentünk a másikra és nagy ívben leszarta, hogy ki, mit és hogyan csinál, csak ne álljunk meg és haladjunk! Ez volt a lényeg. A gyakorlatokat és módszereket már rendszeresen alkalmaztam a saját edzéseimen, így csak fogtam a fejem milyen hülyeségeket büfögött fel nekünk két kiabálás között. Persze abban időben nem nagyon lehetett visszabeszélni és "okoskodni", főleg nem 14 évesen.

A sors úgy hozta, hogy elkerültem egy másik gimibe, ahol szerencsére egy nagyon jófej, korrekt és értelmes tesi tanárunk volt, aki sportolt és, akit tiszteltünk, szerettünk. A konditermi edzést itt sem vittük túlzásba, de ez szerintem inkább a felszerelés hiányára volt visszavezethető. A képen látható "multifunkciós kondigép" volt a fő eszköz, de volt még bordásfal, tolódzkodó, húzódzkodó, rudak meg 1-2 haspad.

Mi hozna változást ?

  • A szaktudás bővítése

Sajnos több tesi tanárt és egyéb sportágakban jártas szakembert láttam már az edzőteremben, akiknek fogalmuk sem volt arról, hogy mit kéne csinálni, hogy kéne neki kezdeni az edzésnek. Azonnal látszott, hogy abszolút nem értenek ehhez és teljesen idegen nekik ez a közeg. Sok tesi tanár, akit láttam és a beszámolók alapján is mondhatom, hogy nem ért az edzőtermi edzéshez! Sajnos így ezt a jellegű edzést vagy szarul tanítják vagy nem is csinálják. Nagy hiba! Nem megsértődni kéne, hanem felismerni a hibát és sok-sok tanulással kijavítani! Erre viszont nem sok esély van, ha a tanár már régóta van a pályán illetve már kifelé megy belőle, mert a berögzött dolgokon már nem tud vagy nem akar változtatni.

  • Jobb felszerelés

Ez nagyrészt financiális kérdés, másrészt pedig szaktudás kérdése. Nem lehet egy iskolai konditermet letudni azzal, hogy bevágunk egy "madaras teszkóban" vásárolt, 77 gyakorlat végzésére alkalmas gépet! Az ilyen gépek teljesen haszontalanok és csak a port fogják, mert hiába a sok funkció, ha nem működnek rendesen. Aki nem tudja, hogyan kell berendezni egy termet, az kérjen szakmai segítséget! Erőkeretek, lábtolók, felhúzóplatform, rudak, kézisúlyzók, padok stb. alkotják egy jó terem alapját. Az erőkeret kötelező darab, amit sehonnan nem hagynék ki!

  • Pozitív hozzáállás

Mind a diákok részéről, mind a tanárok részéről pozitív attitűd szükséges. A diákoknak szorgalom és akarat kell, hogy ne legyenek lusták. A tanároknak meg ki kéne lépni a "csak a foci létezik" bűvköréből és bővíteni kéne a sokszor elavult tudásukat és változtatni az elkényelmesedett életstílusukon! És meg kéne érteni végre, hogy a "kondizáshoz" igenis kell ész és szaktudás! Méghozzá nem is kevés! 

Eddz okosan, eddz keményen! 

Blog kategóriák

Legújabb bejegyzések

Guggolás vs. rogyasztás
2020. 12. 31. (csütörtök)
3 ok miért nehéz a makacs testzsírt elégetni
2020. 12. 31. (csütörtök)
Miért vagy még mindig éhes?
2020. 12. 31. (csütörtök)